NEWS

  • 2014-11-20 Preliminary programme added
  • 2014-11-22 List of Abstracts added

Programme

 


ON-SITE REGISTRATION


Main Registration: Sunday, November 23, 18:00-20:00
Regular Registration: Monday, November 24 - Thursday, November 27, 08:30-9:00


TIME SCHEDULE OF THE FULL CONFERENCE PROGRAMME - preliminary version


Saturday, November 22

  • Conferences Pre-Opening
  • 14:00-18:00 Individual Meetings, Discussions, Work on Common Projects

Sunday, November 23

  • 07:30-09:00 Breakfast
  • 09:00-12:00 Individual Meetings, Discussions, Work on Common Projects
  • 12:00-14:00 Lunch time
  • 14:00-18:00 Individual Meetings, Discussions, Work on Common Projects
  • 18:00-20:00 Main Registration

Monday, November 24

  • 07:30-09:00 Breakfast
  • 10:00-10:15 Main programme opening - welcome in Olomouc

      Morning Session

  • Chair: Naresh Dadhich
  • 10:15-11:15 Bobomurat Ahmedov: Vacuum Electromagnetic Fields and Plasma Magnetosphere of Magnetized Neutron Stars and Magnetars in General Relativity
  • 11:15-12:00 Ahmadjon Abdujabarov: Shadow of rotating non-Kerr black hole

  • 12:00-14:30 Lunch time (conference lunch from 12:30 to 13:30)

     

       Afternoon Session

  • Chair: Tomáš Pecháček
  • 14:30-15:15 Yasufumi Kojima: Electromagnetic structure two-fluid plasma flow onto a black hole
  • 15:15-15:45 Martin Kološ: Oscillations of a charged particle moving around a black hole immersed in magnetic field

  • 15:45-16:15 Coffee Break

  • Chair: Martin Urbanec
  • 16:15-16:45 Ivan Stefanov: Confronting models for the HF QPOs
  • 16:45-17:15 Jiří Horák: An analogy of black-hole quasinormal modes in acoustic oscillations of relativistic accretion disks
  • 17:15-17:30 Martin Urbanec: Co-rotation radius around rotating neutron stars

  • 17:30-18:00 Coffee Break

  • 18:00-19:00 Individual Discussions

 

Tuesday, November 25

  • 07:30-09:00 Breakfast

      Morning Session

  • Chair: Claudio Cremaschini
  • 09:30-10:15 John Miller: Primordial black holes as dark matter - revisited

  • 10:15-10:45 Coffee Break

  • 10:45-11:15 Andrea Taracchini: Modeling of coalescing vacuum gravitational-wave sources
  • 11:15-12:00 Jan Schee: Imprints of Sphericaly Symmetric Regular Spacetimes in Keplerian discs images

  • 12:00-14:30 Lunch time (conference lunch from 12:30 to 13:30)

     

      Afternoon Session

  • Chair: Jiří Horák
  • 14:30-15:00 Jiří Svoboda: Strong gravity with Athena
  • 15:00-15:45 René Goosmann: Resolving the unresolvable - polarimetry of active galactic nuclei at multiple wave bands

  • 15:45-16:15 Coffee Break

  • Chair: René Goosmann
  • 16:15-16:45 Frédéric Marin: How X-ray polarimetry can unveil the history of the Galactic center
  • 16:45-17:00 Martin Blaschke: Family of Schwarzschild-like solutions and firewall
  • 17:00-18:00 Naresh Dadhich: Gravity: On matters of principle and concept

 Wednesday, November 26

  • 07:30-09:00 Breakfast

      Morning Session

  • Chair: John Miller
  • 09:00-09:30 Claudio Cremaschini: Modified BBGKY hierarchy for the hard-sphere system
  • 09:30-10:15 Massimo Tessarotto: The Principles of Kinetic Theory for Granular Matter

  • 10:15-10:45 Coffee Break

  • Chair: Massimo Tessarotto
  • 10:45-11:15 Daniela Pugliese: On the ideal spherically symmetric Einstein-charged perfect fluid system
  • 11:15-11:40 Zhen Yan: Outburst properties evolution of ESO 243-49 HLX-1
  • 11:40-12:00 Jaroslav Hamerský: Oscillations of magnetized relativistic tori

  • 12:00-13:00 Lunch time (conference lunch from 12:00 to 13:00)

     

      Social Program

  • 14:00-18:00 Guided Olomouc site-seeing tour
  • 19:00-23:00 Conference Dinner

 

Thursday, November 27

  • 07:30-09:00 Breakfast

      Morning Session

  • Chair: Petr Slaný - Introductory talks
  • 09:30-10:15 Tomáš Gráf: Vize systematické popularizace vědy (in Czech)
  • 10:15-11:00 Lukáš Richterek: Černé díry jako tepelné motory (in Czech)

  • 11:00-11:15 Break

  • 11:15-12:15 John Miller: Some observational properties of neutron stars

  • 12:15-14:00 Lunch time (conference lunch from 12:30 to 13:30)

     

      Afternoon Session

  • Chair: Claudio Cremaschini - Introductory talks
  • 14:00-14:45 Massimo Tessarotto: Inverse kinetic theory for quantum hydrodynamic equations
  • 14:45-15:30 René Goosmann: What X-ray astronomy can tell us about accreting black holes

  • 15:30-16:00 Coffee Break

  • Chair: Pavel Bakala
  • 16:00-16:20 Vojtěch Sysel: Comparison of a uniform magnetic field with a dipole-type around the planet Saturn
  • 16:20-16:40 Patrik Šimeček: The motion of irregular and dwarf galaxies in the framework of the MOND theory
  • 16:40-17:00 Marcel Klimeš: Extreme gravitational lensing
  • 17:00-17:45 Naresh Dadhich: Why Einstein (Had I been born in 1844!)?

  • 17:45-18:15 Coffee Break

  • Chair: Pavel Bakala
  • 18:15-19:00 Martina Exnerová: Mnoho tváří Slunce (in Czech)

      Entertaining Program

  • 19:00-20:30 Pavlína Fulnečková: Afrika netradičně aneb co vše v Africe můžete zažít

  • 20:30-20:45 Break

  • Chair: Aleš Brunclík
  • 20:45-22:00 Students movies projection

 

Friday, November 28

  • 07:30-09:00 Breakfast

      Morning Session

  • Chair: Jiří Kovář - Introductory talks
  • 09:00-10:00 Vladimír Karas: Elektrodynamika černých děr (in Czech)

  • 10:00-10:30 Coffee Break

  • 10:30-11:15 Martin Blaschke: Poklady fyziky: Entropie černých děr (in Czech)
  • 11:15-11:45 Hanka Kučáková: Pozorování (nejen) proměnných hvězd na dalekohledu D65 v Ondřejově (in Czech)

  • 11:45-12:00 Main programme closing

  • 12:00-14:00 Lunch time (conference lunch from 12:30 to 13:30)
  • 14:00-18:00 Individual Meetings, Discussions, Work on Common Projects

 

Saturday, November 29

  • 07:30-09:00 Breakfast
  • 09:00-12:00 Individual Meetings, Discussions, Work on Common Projects
  • 12:00-14:00 Lunch time
  • 14:00-18:00 Individual Meetings, Discussions, Work on Common Projects

 

Sunday, November 30

  • 07:30-09:00 Breakfast
  • 09:00-12:00 Individual Meetings, Discussions, Work on Common Projects
  • 12:00-14:00 Lunch time

 

END OF CONFERENCE

 

Joomla templates by a4joomla